O ženách, které dělají to, co milují
Svěží kokosová voda: proč si dát s chutí skleničku
vložila 2.9.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Svěží kokosová voda: proč si dát s chutí skleničku

Kokosová palma, na které ořechy rostou, je typická pro tropické oblasti. Plody se sklízejí ještě nezralé, což umožňuje snadnější zpracování. Kromě kokosové vody jsou dalšími produkty kokosová dřeň a kokosové mléko. Používají se při vaření, k přípravě pečiva nebo ke konzumaci syrové. Známý je i kokosový olej. 

Pokud je ořech sklizen před dosažením dospělosti, obsahuje až litr vody se sladkou chutí a poloprůhlednou barvou. V zemích, kde se pěstují palmy, je kokosová voda považována za důležitou alternativu k pitné vodě a pije se přímo z ořechů nebo se prodává jako pouliční osvěžení. Naproti tomu v našich supermarketech je většinou s konzervanty, proto je dobré zkontrolovat obsah a vybrat si ten správný produkt.

Voda a kokosové mléko: v čem je rozdíl

Zatímco voda se získává přímo z nezralých plodů, kokosové mléko vyžaduje další proces zpracování. Nejprve se ze zralých ořechů extrahuje dřeň, rozemele se, strouhá a poté se přidává voda, dokud se nezíská hustá směs bohatá na tuky, ze které po vymačkání pochází chutné a zdravé kokosové mléko. To není čiré, a tak tekuté jako voda získaná z ovoce, ale místo toho má čistě bílou barvu, krémovější konzistenci a silnou kokosovou příchuť.

Na rozdíl od vody, která je obzvláště svěží, by se kokosové mléko nemělo pít ve větším množství, protože je kalorické, díky obsahu tuku. Často se používá hlavně v indických, asijských nebo orientálních pokrmech, jako jsou polévky nebo kari.

Kokosová voda: co obsahuje

Kromě toho, že je považována za vynikající nápoj pro sportovce, má kokosová voda účinky především pro pokožku, ale také pro optimální fungování organismu.

Jisté je, že na rozdíl od kokosového mléka je obsah kalorií a tuků ve vodě velmi nízký. Koneckonců to není překvapující, protože je tvořená více než z 90% vodou. Přestože má sladkou chuť, obsah cukru je velmi nízký. U kokosové vody také platí, že čím bude čerstvější, tím je bohatší na živiny.

Prodejní cena kokosové vody odpovídá kvalitě. Dopřejte si tu nejlepší. Produkt musí být bohatý na minerální látky, s nízkým obsahem tuků, cukrů a bílkovin. Z minerálů je ceněný sodík, hořčík, draslík. Kromě toho je bohatá na stopové prvky, jako je železo, jód a zinek, které pomáhají regulovat metabolismus a hormonální rovnováhu. Ale to není vše, protože kokosová voda také obsahuje četné vitamíny, zejména vitamíny skupiny B (vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9), stejně jako vitamín C a kyselinu listovou.

PR články, o nichž se tu pojednávalo, jsou z dílny https://www.seolight.cz/.

Foto: Pixabay

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také