O ženách, které dělají to, co milují
Nevyhazujte své peníze z okna. Ušetřete na výdajích za domácnost
vložila 9.9.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nevyhazujte své peníze z okna. Ušetřete na výdajích za domácnost

Každý pracující člověk zná hodnotu peněz. Vydělat je stojí určité úsilí a nikdo je proto nechce utratit bezhlavě. Přesto mnoho domácností nevědomky platí na účtech za vodu, plyn a elektřinu více, než je nutné. Jak tyto výdaje snížit?

Nestojí vás jednotka energie více, než musí?

Nejprve se podívejte na svoji stávající smlouvu a zjistěte si, zda konkurenční dodavatelé plynu a elektřiny nemohou nabídnout lepší cenové podmínky.

Cena plynu sice dlouhodobě stoupá, dodavatelé tohoto faktu však někdy zneužívají a cenu průběžně zvyšují více, než by museli. Nebojte se proto oslovit jiné dodavatele, poskytněte jim informace ze své současné smlouvy a nechte si vypracovat nezávaznou nabídku. Často mohou nabídnout velmi zajímavé podmínky, díky kterým se změna dodavatele vyplatí.

Někdy navíc vyvoláte požadavkem na zrušení smlouvy tlak na svého současného dodavatele a ten vám podmínky raději vylepší. Pak už je na vás, zda z principu smlouvu přesto zrušíte, nebo nabídnuté podmínky akceptujete a ušetříte si administrativu spojenou se změnou.

Vyměňte spotřebiče za nové

Ať už jde o televizor, či plynový kotel, obecně platí, že novější modely jsou mnohem efektivnější. Televize či lednička mají nižší spotřebu, kotel má vyšší výhřevnost. Pokud vám některý spotřebič slouží už dlouhé roky, může být vhodná doba na jeho výměnu.

Zkuste si spotřebu konkrétního modelu dohledat (jestliže již nemáte brožuru s technickými parametry, zapátrejte na internetu) a srovnejte ji se spotřebou současných zařízení. Následně rozdíl ve spotřebě vynásobte cenou energie a ujasněte si, zda se vám nákup nového přístroje vyplatí.

Změňte své chování

Velké rezervy má řada domácností v přístupu ke spotřebě. Ještě nezachytáváte dešťovou vodu pro zalévání zahrady a pokojových rostlin? Měli byste to napravit. V mnoha rodinách běží celý den doma televize jen kvůli tomu, „aby něco hrálo“. Podobně je tomu se svícením v místnostech, v nichž zrovna nikdo nepobývá.

Změňte své chování a buďte šetrnější ke své peněžence i k životnímu prostředí.

Často i větší investice do vylepšení dává dlouhodobě smysl

Někdy může být smysluplné investovat vyšší částku, abyste své výdaje snížili. Zejména ve starších stavbách může kromě náhrady zmíněného kotle dávat smysl také zateplení fasády a výměna oken. Často lze na financování těchto úprav získat státní příspěvek. Úspora za vytápění se přitom může pohybovat až v desítkách procent! Opět je nutné vše pečlivě spočítat a podívat se na návratnost investice v dlouhodobém horizontu.

Foto: Pixabay

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také