O ženách, které dělají to, co milují
Jaké výhody má podnikatelský účet?
vložila 8.10.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jaké výhody má podnikatelský účet?

Rozjíždíte vlastní podnikání? Pokud chcete mít podrobný přehled o firemních příjmech a výdajích, oceníte nejen zkušenou účetní, která vám se správou financí pomůže, ale také podnikatelský účet. Proč byste měla o jeho vyřízení popřemýšlet a jak vám může pomoci na cestě za vaší vysněnou podnikatelskou kariérou?

Mnoho (začínajících) živnostníků řeší dilema, zda si zřídí samostatný podnikatelský účet, nebo si při kontrole financí vystačí s účtem pro soukromé účely. Ačkoli současná legislativa vedení samostatného účtu přímo nenařizuje, první podnikatelské krůčky vám značně usnadní. Jak můžete živnostenské konto využívat v praxi?

1. Získáte trvalou kontrolu nad finančními transakcemi

Jestliže ze stejného účtu odesíláte soukromé i firemní platby, s rozšiřováním firmy pro vás bude stále těžší udržet si podrobný přehled o uhrazených pohledávkách. Navíc, pokud vás navštíví pracovníci z finančního úřadu, musíte jim na vyžádání zpřístupnit výpisy z účtu. 

V případě, že využíváte pouze soukromý účet, budete se muset smířit s myšlenkou, že úředníci uvidí i veškeré vaše osobní vydání nebo stav našetřených úspor. Díky podnikatelskému účtu tyto starosti řešit nemusíte. A kdyby se vám ve světě byznysu příliš nedařilo, osobní účet zůstane před exekutory v bezpečí.

2. Obdržíte mnoho zajímavých nabídek

Banky připravují pro podnikatele celou řadu zvýhodněných služeb, na které běžní klienti jen tak nedosáhnou. Jako vlastník živnostenského účtu například získáte snazší přístup k podnikatelskému úvěru – pokud byste o úvěr zažádali jako majitelé osobního účtu, považovali by vás pracovníci dané společnosti za nového klienta. Za takových okolností byste museli splnit řádově přísnější kritéria (například ručit nemovitostí nebo složit vyšší finanční částku jako zálohu), abyste úvěr získali.

3. Platby v cizí měně pro vás nebudou problém

Z podnikatelského účtu můžete rychle a pohodlně odesílat finance do zahraničí, aniž byste za tyto úkony musela platit další poplatky nebo složitě řešit převody z jedné měny do druhé. Ušetříte si tak mnoho času a starostí s případnou správou tuzemských i zahraničních plateb.

Co potřebuje k vyřízení účtu?

Založení vlastního podnikatelského účtu je dnes záležitosti několika minut. Navštívíte-li pobočku své banky, ve většině případů vám postačí doklad totožnosti a platný živnostenský list. Pokud však máte nabitý rozvrh, je možné zřídit účet i na dálku – jednoduše do systému nahrajete nezbytné podklady a vyplníte požadované údaje. 

Zaměstnanci banky se následně postarají a vyřízení dalších formalit. Bude-li všechno v pořádku, zanedlouho získáte přístupové údaje ke svému novému účtu. Následně můžete naplno využívat všechny výhody, které vedení účtu přináší.

Foto: Unsplash

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také