Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Co nikdy neříkejte, když vyjednáváte o svém platu
vložila 31.7.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Co nikdy neříkejte, když vyjednáváte o svém platu

Pokud jde o vyjednávání platu, to, co neřeknete, může být stejně důležité jako to, co řeknete. Pokud jste pokerový nadšenec, tento fenomén už dobře znáte: osoba, která mrká nebo se potí nebo jinak ztrácí klid, přijde o peníze. Totéž lze říci o vyjednávání o výši vašeho platu. 

Abyste si udrželi pokerovou tvář a získali plat, který si zasloužíte, musíte se učit umění být potichu, pokud nemáte něco důležitého na jazyku. Vaším cílem je promluvit, jen když je čas - ani o vteřinu dříve. To platí, ať už vyjednáváte o nové nabídce práce, snažíte se o zvýšení platu ve svém současném zaměstnání nebo podáváte protinabídku. 

Jaké 3 věty v žádném případě neříkejte, pokud chcete v zaměstnání přidat?

„Potřebuji více peněz.“

Jednání o výši vašeho platu není o tom, zda potřebujete více peněz, nebo dokonce o tom, zda si více peněz zasloužíte. Jde o to, zda můžete získat více peněz. To znamená porozumět trhu a vašemu míst v něm a využít tyto informace ve váš prospěch. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, jak se pohybují platy ve vašem sektoru. Těmito daty pak můžete argumentovat svému zaměstnavateli, proč stojí za to zvýšit plat právě vám.  

„Nemohu si dovolit své výdaje.“

Vaše výdaje, stejně jako zbytek vašeho osobního života, jsou váš byznys a nikoho jiného - nejméně pak vašeho šéfa nebo HR manažera. Nadměrné sdílení vašeho osobního života vám nejenže nezíská více peněz, ale také vás to může stát respekt vašich kolegů, a ten má mnohem vyšší cenu. Můžete se tak před svým šéfem snadno ukázat jako někdo, kdo nedokáže spravovat svůj osobní rozpočet, což ho přiměje si rozmyslet, zda je odpovědnou osobou pro jeho společnost. 

„Tolik jsem vydělával/vydělávala ve svém předchozím zaměstnání.“

Vaše platová historie je při jednání o výši vašeho platu irelevantní. Snadno se totiž může stát, že váš nový zaměstnavatel vám chtěl dát více peněz než ten předchozí a touto větou mu nahráváte na smeč a situaci, kdy vaši odměnu sníží. Ať už se rozhovor stočí kamkoliv, snažte se vyhnout pojmenování přesné částky a spíše se rozhovořte o svých dovednostech a praxi, za kterou si představujete plnohodnotné ocenění. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také