O ženách, které dělají to, co milují
Zachycuje ženskou krásu a její fotografie dávají prostor fantazii. Nahlédněte do Jarčina světa světla a stínů
vložila 10.8.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zachycuje ženskou krásu a její fotografie dávají prostor fantazii. Nahlédněte do Jarčina světa světla a stínů

Fotografie Jarči Vedralové na vás již na první pohled zapůsobí zcela jiným dojmem než ty klasické, které znáte z fotoateliérů. Nejčastěji fotí ženskou krásu v různých podobách, v jejím portfoliu ale najdete i sportovce či hudebníky.

Fotografie Jarču fascinovala již od dětství. Zajímala se o vše s ní spojené, ale k tomu, aby se focení začala věnovat na profesionální úrovni, ji dovedla až zkušenost z opačné strany fotoaparátu. „Vždy jsem si přála nechat si profesionálem nafotit vlastní decentní akty. Když jsem pak okolo 27 roku sebrala odvahu, hledala jsem fotografa či fotografku, kteří by mi mé přání splnili. Nebylo to jednoduché, protože žádný styl fotek se mi moc nelíbil, vše mi přišlo bez nápadu a prvoplánové. Nakonec jsem si jednu sérii glamour fotografií nechala nafotit. Nebyly špatné, ale tak nějak jsem cítila, že to prostě není můj styl a že by se to dalo provést třeba i trošku jinak. A to byl asi ten okamžik rozhodnutí - pokusit se své zálibě věnovat profesionálně,″ vzpomíná Jarča na své začátky ve světě fotografie.

Když člověk následuje svůj sen

Následovat své sny je krásné, člověk ale musí počítat s tím, že cesta podnikání je někdy dosti trnitá. Na druhou stranu i hodně získáte. Když děláte, co milujete, zpravidla i negativa překonáte snadněji. „Být sám sobě šéfem znamená, že je zcela na vás, jakou cestičku si ke svému cíli zvolíte. Můžete i zabloudit, ale pokud si věříte, tak jsem přesvědčena, že si své sny můžete a dokážete splnit. A to stojí za to, ne? Ano, opustíte-li zaměstnání, řadu jistot samozřejmě ztrácíte. Ale když to neuděláte, nemůžete si věci dělat po svém,″ říká Jarča.

Hra světla a stínů

Jak bylo již naznačeno v úvodu, Jarčin styl focení je trochu jiný. Nejčastěji v jejím portfoliu najdete stínové fotografie, které působí tak trochu tajemně a fotografie tak získá zcela jiný rozměr. „Stínové fotografie fotím nejraději. Jedná se většinou o velmi tmavé snímky s rozehranou hrou světel a stínů, kde pozorovateli zbývá hodně prostoru na vlastní fantazii. Tyto snímky se mi moc líbí hlavně proto, jak decentní  mohou ve výsledku být, i když zobrazují třeba i úplně nahé ženské tělo. Krom aktů touto technikou fotím například i sportovce, hudebníky… Prostě si vezmete doplňky, které máte rádi, a já vám vytvořím fotografie na míru, ze kterých budete mít určitě radost J,″ popisuje Jarča svůj styl práce.

Jarča s oblibou fotí hlavně ženskou krásu. Možná si teď říkáte, že na to byste tedy neměla odvahu, i když někde hluboko uvnitř sebe třeba již dlouho toužíte nechat si podobné snímky nafotit. Tak vězte, že se opravdu není čeho obávat, nečekejte tedy na "až někdy". „Myslím, že české ženy jsou krásné, ale často to bohužel nevidí kvůli nízkému sebevědomí. Převážně mě oslovují ženy okolo čtyřicítky s tím, že vždy toužily po nafocení jemných aktů, ale sebraly odvahu až teď. Ze začátku panuje většinou trošku nervozita, ale po chvilce povídání a vysvětlení postupu focení se uvolní a můžeme se pustit do samotné realizace. Samozřejmě dbám na to, aby  při samotném focení, a to i aktů, věděly, že je zcela na nich, jak moc se budou chtít odhalit,″ upřesňuje Jarča.

Když je práce vášní

Práce fotografa patří k těm, které je potřeba dělat opravdu s vášní, protože pak je to znát i na výsledku. Jarča rozhodně srdcař je, o tom není pochyb. „Focení je moje srdeční záležitost. Vždy jsem obdivovala krásy lidského těla a díky zmíněné technice stínových fotografií, byť je dost náročná na dokonalou přípravu i detailní promyšlení způsobu použití světla, stínů i úhlů focení, se mohu pokusit je zachytit trošku jinak a netradičně, protože ve výsledku může vzniknout nevšední obraz, který má své zvláštní až tajemné kouzlo. Zároveň mě baví a je mi odměnou i to, když dokážu výsledkem své práce zvednout sebevědomí.″ A nelze než souhlasit, takovou fotografii si hrdě vystavíte doma jako nejcennější umělecké dílo.

Největší inspirací jsou pro Jarču lidé, kteří naplno dělají to, co je baví a nenechají se nikým a ničím odradit. Možná i proto za jeden ze svých velkých úspěchů považuje nafocení cyklu fotografií s tematikou bojového stylu WingTsun. „Tento cyklus jsem nafotila se "Sifu" Lukášem Holubem, jedním z hlavních představitelů EWTO WingTsun v České republice. Zkrátka krom ženské krásy ráda fotím i lidi, kteří se zápalem dělajíc, co milují,″ usmívá se Jarča.

Těžký život umělce

Prosadit se v umělecké sféře není vůbec snadné, což samozřejmě platí i pro fotografii. „V každém případě je to běh na dlouhou trať. Každý, kdo se chce prosadit, musí překonat spoustu překážek. Ale já vím, že chci naplno dělat to, co mám ráda. Samozřejmě také vím, že k prosazení se je třeba mít i trochu toho štěstíčka. A já dělám vše pro to, abych mu šla naproti.″

Plány však nejen Jarče celkem podstatně zhatil Covid a i když díky doplňkovým příjmům přečkala tento čas docela dobře, doufá, že jsme překonali to nejhorší a pomalu se budeme moci zase všichni vrátit k tomu, co nás baví a živí.

Každý umělec sní o vlastní výstavě a Jarča není výjimkou. „Ráda bych sledovala reakce na mou práci naživo,″ říká zasněně Jarča. Tak snad se jí tento sen brzy splní a my se máme na co těšit.

 

Foto: archiv Jarči Vedralové

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také