O ženách, které dělají to, co milují
Voní po makovém oleji. Baví mě míchat barvy, že to bude rtěnka jsem zjistila až potom, říká Míša
vložila 6.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Voní po makovém oleji. Baví mě míchat barvy, že to bude rtěnka jsem zjistila až potom, říká Míša

V roce 2011 založila Míša na pražské Letné obchod s módou, šperky a kosmetikou od lokálních tvůrců, protože věřila, že to má smysl. Nedávno ale dnes už vyhlášenou Kuráž odevzdala do správy svému dream teamu a sama si začala pnit sen o vlastní malé výrobě. Ručně míchá rtěnky, které voní po makovém oleji. 

 

Pustila jste se do míchání vlastních rtěnek, teď v rouškové době to ale asi úplně ideální produkt? Projevilo se to nějak? Zabrzdilo vás to?

Neměla jsem co ztratit. A to je velmi výhodná pozice. Kuráž jsem odevzdala zkušenému týmu pod vedením Elišky Soukupové a dala si roční přestávku. To mi umožnilo získat nadhled. Taky jsem měla možnost být po boku profesionálů z Graphite Studia. Tam mi dost věcí, jak se říká docvaklo. Objevila jsem svoje limity a zároveň znovu pochopila, jak chci svůj život směřovat. Takže mi lockdown paradoxně pomohl. Abych mohla ručně tvořit. 

Omezuje vás současná situace i jinak? Třeba tím, že nejsou trhy?

Nevnímám to tak. Věřím, že jsou stále místa a situace, kdy uděláte s rtěnkou parádu. Pečlivě si užívám pomalé a hluboké práce. Samozřejmě s návratností. Primárně mě těší, že i v rouškové době si ženy dělají radost a pečují o svůj úsměv. 

 

Jak dlouho vlastně rtěnky vyrábíte?

Důležité je zmínit, že výroba je součástí spolupráce několika desítek skvělých žen – Testerek. A abych to měla genderově ok, muži mi pomáhají taky.  Zhruba rok trvalo testování a od října 20 jsou rtěnky na lokálním trhu. Testy probíhají průběžně do teď, stačí mrknout na Insta feed – téměř vše jsou zákaznice a testerky. Jsem jim vděčná za mnohé nápady a vylepšení receptury. 

 

Co vám ve výběru přírodní kosmetiky chybělo, že jste se rozhodla pro vlastní značku?

Původně jsem zamýšlela míchat laky na nehty. No s nimi je to náročnější, tak jsem si začala míchat odstíny, barvy, voskovky. Nebylo to tím, že by mi konkrétně chyběl produkt v kosmetice. Chybělo mi tvořit. Je fakt, že lokální kosmetika je teď více žádaná. Nebyl to záměr. Soustředila jsem se na míchání barev. Následovalo učení. A v dalším kroku jsem si uvědomila, že by to mohla být rtěnka. A šla jsem do toho.

Podle čeho vybírate odstíny a jak dlouho trvá příprava jednoho nového?

Například teď míchám dva nové odstíny už asi od ledna. Mám tu nějaký sedmnáctý pokus. A stále to není ono. Je to alchymie. Výběr barev je částečně dle poptávky, a třeba divoce maková vznikla protože jsem toužila zařadit makový odstín. A stal se z ní bestseller. Myslím, že to tak mělo být. Schvalovací proces trvá přibližně 90 dní. Takže si to vše vždy potřebuji promyslet hodně dopředu. Nejvíce času zabere testování. To vše k tomu patří. Počítám s tím, že to bude trvat. A teď v lockdownu jsem si na pomalost zvykla, lépe řečeno spíš jsem na ni ihned najela Vyhovuje mi to. A to je ve výrobě výhoda.

Jak náročné je vytvořit v tomhle oboru vlastní značku? Je to hodně papírování, testování?

Papírování k podnikání patří a z Kuráže jsem vytrénovaná, takže mi to už tolik nepřekáží. Je ho hodně, to nepopírám, zatím se to dá zvládat. Můj záměr je udržet výrobu v čerstvých malých zásobách a mít výrobní místo tady na Letné. Růst mě tolik neláká, nemám na to kapacitu. Zároveň jsou rtěnky spojené s Kuráží, bez dream teamu, bych do toho nešla. Takže jsem ráda, že partnerem pro značku je lokální obchod, kterému zákazníci důvěřují. A taky mě baví, že mám značku vlastní. Přála jsem si, že až obchod přenechám zkušenějším, budu mít svou malou radost.

 

Jaké máte další plány? Budete se věnovat jiné dekorativce?

Mám v procesu testy na tvářenky a rtěnky v tužce. Taky už od léta 20 koketuji s recepturou na bezbarvý matný pudr. A učím se teď vyrobit tužku – tu tenkou tuhu, je to oříšek, přiznám se. Pokud jde o další dekorativku, přeji si aby vytvořené produkty byly jednoduché. Aby se vešly do kosmetické taštičky. A za pár minut Vám ty kousky vyřešily, co my ženy, potřebujeme. Aby nám to slušelo, děj se co děj. 

Takže míchání se budu věnovat určitě. Co dalšího vznikne mi opět ukáží šikovné ženy kolem mě. Spolupráce mě značně usnadňuje vývoj. A pomáhá.

Ještě bych opravdu chtěla poděkovat za podporu všem rtěnkomilkám, co mě podporují. Vážím si toho.

 

Foto: Tomáš Devera

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také