O ženách, které dělají to, co milují
Některé otázky mě štvaly tak, že jsem navrhla brož “neptej se”, říká Eva z Jelly-fish
vložila 21.3.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Některé otázky mě štvaly tak, že jsem navrhla brož “neptej se”, říká Eva z Jelly-fish

Na hravé šperky Evy Horáčkové můžete obvykle narazit na uměleckých trzích a v kamenných obchodech v Praze a Brně, teď je prodává hlavně na internetu. Najdete ji pod značkou Jelly-fish a její výtvory poznáte na první pohled. Jsou to laserem vyřezávaná zvířátka z nerezu a plexiskla. Nejnovější kousek v její kolekci je ale brož, ke které jí inspirovali nekonečné osobní otázky.

 

Jak vznikla vaše novinka - brož s nápisem “Neptej se”? Zní to, že by za tím mohla být nějaká historka.

Vznikla z vlastní potřeby takového šperku. Již dříve mne iritovaly dotazy na to, zda někoho mám, následovalo kdy bude svatba a pokračovalo to kdy budou děti atd. Dotazy na to kdy budeme mít děti mne tak neskutečně vytáčely, že jsem měla občas chuť se těch mnohdy v podstatě cizích lidí zeptat na něco z jejich intimního soukromí. Nehledě na to, že jsem měla kolem sebe i několik kamarádek, které třeba nemohly dlouho otěhotnět, nebo o miminko přišly a podobně no a pak dokola neustále slyšely různé tyto otázky které v tu chvíli opravdu bolely. Myslím si, že to lidé často vůbec nedomýšlejí, že to nemyslí zle, ale zkrátka na některé věci je lepší se prostě neptat. A proto vznikla tato brož, která to řekne za vás. 
 

Většinou ale saháte pro inspiraci do říše zvířat. Proč?

Se zvířaty jsem tak nějak spjatá už od mala. Ani nevím, jak to vzniklo. Nicméně já zkrátka miluju pozorování všemožných zvířat, miluju chodit do zoo. Vždy když jsme jeli někam na výlet, první co jsem zjišťovala bylo, zda je tam zoo. Měla jsem i tu možnost si vyzkoušet být na den ošetřovatelem slonů a na den ošetřovatelem žiraf a hrabáčů v Pražské zoo a to byl neskutečný a emotivní zážitek. Z toho budu čerpat ještě dlouho. 


Jak jste se k výrobě šperků dostala?

Studovala jsem střední umělěcko průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě, obor Bižuterie takže tam to všechno začalo a už mě to nepustilo a i když jsem pak šla na vyšší odbornou školu grafickou, tak šperky jsem si doma vyráběla stále dál.


Kde se hlavně prodávají?

Prodávají se hlavně přes internet a mám je také momentálně ve dvou krámcích v Pražské Kuráži a v Brněnském Place store, více jich teď na mateřské nestíhám obstarat.


Jak těžké je teď prodávat šperky, mají lidé víc chuť dělat si radost, nebo se projevuje, že nikam nechodí?

Přijde mi, že šperkem si lidé radost celkem dělají stále dál, takže v tomhle velkou změnu nepozoruji, ale samozřejmě je znát, že nejsou žádné designové trhy a také spousta designových krámků nemá e-shop a momentálně jsou už dlouho zavřené, takže ten odbyt je v tomto menší. Zkrátka je potřeba ty lidi svým způsobem nahnat do online světa. Ovšem chápu, že ne každému je to po chuti a radši by si vybral ten šperk na živo. Snad se toho brzy zas dočkáme a společně se potkáme.


Máte nějaký podnikatelský nebo návrhářský sen, co by vás bavilo a ještě jste nezkusila?

Ano ráda bych se stala ošetřovatelkou lenochodů.  Takže zcela mimo návrhářskou činnost. Ale teď vážně, ráda bych dotáhla do zdárného konce výrobu takové mojí zvířecí magnetické skládačky pro děti, která mi v podstatě leží v šuplíku už od studií a ráda bych, aby spatřila světlo světa. Jen se nějak k tomu nemohu stále dostat, ale jednou to prostě klapne a pak uděláme další rozhovor. 


Dočetla jsem se, že se vám líbí i sklo, jenže na vaše šperky se nehodí. Nedočkáme se tedy i změny sortimentu?

Sklo mne fascinuje a mám ho opravdu ráda, ale už na střední škole nebyla vlastně jediná moje klauzura se sklem Už tam jsem hodně pracovala s plexisklem, nebo polymerovou hmotou a umělým smaltem. Ale nikdy neříkej nikdy, takže nezavrhuji že bych do budoucna nevytvořila nějakou kolekci kde bude zakomponované i sklo.
 
Foto: archiv - Eva Horáčková
Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také