O ženách, které dělají to, co milují
Konec nudným textům, vizuální poznámky zvládnete i bez výtvarného talentu
vložila 16.9.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Konec nudným textům, vizuální poznámky zvládnete i bez výtvarného talentu

Sedíte třeba na poradě a jen tak si čáráte do poznámkového bloku? Mnoho z nás má tento zvyk už ze školy a věřte, nebo ne, děláte něco velmi užitečného. Zdenka Tomaidesová vás o tom přesvědčí, jejím oborem je totiž sketchnoting, který se stává stále oblíbenějším napříč profesemi. 

Zabýváte se sketchnotingem, můžete přiblížit, o co se jedná? Co v rámci své profese nabízíte?

Napsala a spíše jsem nakreslila knihu o sketchnotingu. Sketchnoting jsou vizuální poznámky, což je kombinace slov a obrázků nebo jednoduchých ikonek. Čím je netradiční? Tím, že u nás neznám českou knihu s touto tematikou. Sama jsem musela hledat zdroje pouze ze zahraničí, tak jsem napsala svoji. Inspiraci pro knihu mám i ze svých firemních tréninků a kurzů pro veřejnost, webinářů a tak jsem své zkušenosti a poznatky propojila. Navíc ve škole jsme se učili psát a kreslit (výtvarná výchova) a sketchnoting to kombinuje.
Ukazuji, že není nutné kreslit, že sketchnoting je o myšlenkách, které si zapisujeme zábavnou a hravou formou. Můžete je využít na zapisování zážitků ze svých cest, učit děti nové věci, využít pro zvýšení vlastní motivace, kdy si vytvoříte svoji vizi, nebo i k motivaci klienta v rámci koučování. Je výborným prostředkem i pro komunikaci s druhými lidmi. 

Pro koho je váš produkt určen?

Pro všechny, co chtějí vyzkoušet něco nového, rádi kreslí a chtějí si zapisovat své nápady, poznámky či nové projekty jinou formou než jenom psaním. Výhodou sketchnotingu je, že si své poznámky můžete díky zapojení více smyslů lépe zapamatovat. Doplním, kdo nejčastěji využívá webináře sketchnotingu - učitelé, koučové, lidé z marketingu a IT oblasti nebo studenti, co si chtějí rychleji zapisovat nové učivo.
Učitelé proto, aby oživili výuku postavičkami, bublinami, což dětem připomíná komiks a více je to baví a zaujme.  Díky poznámkám je v učebnicích či výuce méně nudných textů. 

Co pro Vás bylo impulzem začít podnikat?

Chtěla jsem jít vlastní cestou, měla jsem dítě a bylo nemocné a v práci to vadilo, měla jsem problémy s nadřízeným, který holdoval alkoholu, a tak to byla taková kombinace více okolností. Podnikám přes 10 let, v první fázi jsme měla více lektorů kolem sebe a zaměřovala se na měkké dovednosti ve firmách, hledala jim nové zakázky.  
Postupně jsem si udělala NLP kurzy (neurolingvistické programování, pozn. redakce), získala certifikáty a začala vést výuky a koučink sama, což mi vyhovovalo. Od roku 2017 jsem změnila i směr, jelikož u měkkých dovedností došlo k velkému poklesu návštěvnosti workshopů a teď díky pandemii úplně, tak jsem věděla, že bude nutné udělat změnu. Začala jsem sledovat různé směry jako je doodle art, vizuální myšlení a digitální kreslení a postupně jsem tento směr rozvíjela a využila své předešlé zkušenosti a znalosti z výuk asertivity, psychologie prodeje, koučování i NLP. 

Které vlastnosti považujete pro podnikání za důležité?

Vytrvalost, houževnatost, pozitivní myšlení, pečlivost a preciznost (podle oborů), ale já sama za sebe vnímám v dnešní době hlavně kreativitu. Ta vám pomůže, když se trh mění, kdy potřebujete inovovat a přizpůsobit své produkty a služby současnému trendu. Pokud si ji pěstujete, přináší vám nové nápady, jak pokračovat dál. Samozřejmě je potřeba vybrat ty životaschopné.  Jsem zastáncem i toho, že kreativitu lze pěstovat a hlavně v podnikání ji považuji za velmi důležitou. Vedu kurzy kreativity a pomáhám rozvíjet nejenom vizuální myšlení, ale i kreativní myšlení. 

Jak vypadá takový Váš běžný pracovní den?

Můj den podnikatelky asi nebude vypadat úplně tradičně ve smyslu, že ráno vstanu, jdu na schůzky, plánuji nějaké úkoly. Mezitím třeba mám nějaký stream nebo vedu celodenní trénink. Můj režim se radikálně změnil za poslední dva roky. Začali jsme více cestovat, pracujeme a tvoříme na cestách. Je to velmi dobrá inspirace pro práci -  vidět různé umění, přírodu, lidi a rozdílnou mentalitu národů a díky tomu má člověk nové nápady a podněty pro svoji práci. Pak může k večeru, kdy dojedeme do cílového místa, začít pracovat. Jsou i dny, kdy stojíme na místě, lze pracovat celý den, mám online webinář, účastním se nějaké konference, takže spíše práce on-line. Když jsme v Čechách a tak poslední době učím už jenom formou webinářů. Zaměřila jsem se na on-line produkty a tak pracuju v době, kdy mi to nejlépe vyhovuje. Učím digitální kreslení v Procreatu. 

Máte zkušenost jako klasický zaměstnanec? V čem vidíte největší rozdíl?

Ano, mám zkušenost i jako klasický zaměstnanec a určitě tam byly i věci, které byly k mému prospěchu a hodně jsem se naučila, některé postupy jsem využila ve své podnikatelské praxi, ale více mi vyhovuje volnost a svoboda. Na druhou stranu, pokud se mi něco nepovede, tak nikoho dalšího nemohu obviňovat, je to moje chyba, špatné rozhodnutí a je potřeba se z něj poučit. 

Co považujete za největší plusy a mínusy podnikání?

Na podnikání mě nejvíce baví svoboda a volnost, možnost si rozvrhnout svoji práci, kdy a jak chci pracovat. Možnost vytvořit si nový produkt, nebo ukončení něčeho, co nemá smysl, tak se mohu se sama rozhodnout.  Nejsem součástí nějakého celku, kde moje rozhodnutí podléhá schvalovacímu procesu různých oddělení. Své rozhodnutí konzultuji taky se svým životním i podnikatelským partnerem. 

Jaký byl zatím váš největší podnikatelský úspěch?

Podnikatelský úspěch mohu hodnotit z pohledu peněz, nebo přínosnosti toho, co dělám, takže nebude existovat jednoznačná odpověď. Za takový poslední obrovský úspěch považuji to, že jsem měla možnost učit učitele. Vnímám to i jako příležitost, že děti mají šanci na jinou, zábavnější výuku.
Moje radost byla i v tom, že jsem měla negativní zkušenost s výukou učitelů a řekla jsem si, že už v tomhle tom sektoru nebudu působit. Chce si najít opravdu velmi motivovanou skupinu a ve finále je to skvělý pocit, když vidím dvojnásobný smysl mé práce. Nejen to, že učitele sketchnoting baví, ale také to budou šířit dál mezi dětmi. 

Kde vidíte své podnikání za rok či za pět let?

Přiznám se, že na tohle odpovědět úplně neumím, protože vidím, jak se současná doba za poslední rok změnila, jak vznikly a zanikly některé obory, takže neumím úplně přesně říct, kde chci být za třeba 5 let. Mým cílem je vytvářet více různých on-line produktů, workbooků, videokurzů a různých kreativních učebních pomůcek, a co nejlépe prodávat on-line. Prodávat je tak, aby nebyla nutná má přítomnost a produkty se prodávaly takzvaně samy, i když vím, že zatím je práce v podobě marketingu. 

Měla jste někdy okamžik, kdy jste s tím chtěla seknout?

Ano, určitě a několikrát, většinou to souviselo s nějakou změnou na trhu, kde jsem musela hledat novou cestu, pozměnit svou specializaci. Ne vždy, i když najdete nový směr, ho umíte hned rozběhnout. Většinou na začátku je hodně chyb a učení se, než pochopíte, jak to máte dělat. Takže asi ty změny a ten rozběh po těch změnách, nejistota. Ale stále je důležité si uvědomit své priority, jestli chci chodit třeba někam do práce, nebo jestli chci být v nějakém větším kolektivu, a pak si uvědomím, že pokud mám volnost a svobodu, je to pro mě asi to nejdůležitější, proto pak hledám cestu. 

Máte nějaký podnikatelský sen, který byste si chtěla splnit?

Neměnit čas za peníze. Myslím tím, abych měla dostatek různých on-line produktů, které se mohou doplňovat, a zajistit jejich prodej, abych nemusela být fyzicky přítomna různých aktivit, jenom sporadicky, a to asi by byl ten můj sen. Jsem už věkově starší a tudíž hledám cestu skloubení práce a životního stylu, jaký chci já.

 

Připravil CzechInvest, Regionální kancelář pro Pardubický kraj

Foto: archiv Zdeny Tomaidesové

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také