O ženách, které dělají to, co milují
Katčina akademie učí zábavnou formou a její chlupatí absolventi jsou pak skvěle vytrénovaní
vložila 16.3.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Katčina akademie učí zábavnou formou a její chlupatí absolventi jsou pak skvěle vytrénovaní

České republice patří přední místo v počtu psů na obyvatele v rámci Evropy. Pořídit si psa ale není jen tak, je potřeba mu porozumět a vychovávat ho. Není nutné hned běžet na cvičák, určitý čas výcviku ale věnovat musíte. Kateřina Pavlů se svým týmem vám v tom pomohou i na dálku. Ve své Akademii psího on-line vzdělávání Psichologie.cz nabízí hned několik kurzů o výchově a tréninku.

Většina z nás asi dobře zná tu chvíli, kdy si domů přivedete nového čtyřnohého člena rodiny. I když je to velká radost, najednou najdete ožvýkanou botu, loužičku, nebo pejsek stále na všechny skáče. Vše, co pes dělá, má svůj důvod. Proto je potřeba psa pochopit, věnovat se mu a postupně ho naučit, co smí a co ne. Kateřina Pavlů nabízí videokurzy od profesionálních trenérů psů a zvířat, které lidi učí pracovat se svým psem pomocí moderních etických metod založených na pozitivním posilování. „Ať tedy máte svého prvního psa, nefunguje vám přivolání, nebo chcete naučit své děti, jak komunikovat se psem s respektem, my vás to naučíme. A to cestou, která bude vždycky bavit i vašeho psa," říká Kateřina.

Ke své práci se Katka dostala přes partnera. I když je, jak sama říká, paradoxně spíše kočičí člověk, nyní jsou jejím životem psi. V rámci akademie se stará především o to, aby vše fungovalo. „Sama pejsky profesionálně netrénuji, na to mám spoustu lidí kolem sebe, je to ale super práce a baví mě, jak psi propojují lidi různých věků, pohlaví a profesí. Takové ultimátní pojidlo pro dobrou náladu," upřesňuje Kateřina.

Podnikání se ale Katka chtěla věnovat už od malička, jen chvíli hledala ten správný směr. Když mi bylo asi deset, prodávaly jsme s kamarádkou zvířátka z korálků. Udělaly jsme si letáček, kam jsme daly fotku krásného korálkového psa staženou z internetu. První objednávka byla samozřejmě na něj, takže jsem pak strávila několik dní tím, že jsem metodou pokus omyl navlékala korálky, aby to vypadalo tak jako na obrázku. Dnes se tomu říká fake it, till you make it,″ směje se Katka při vzpomínce na své dětské podnikatelské pokusy.

Psychologie pro psy i jejich majitele

Akademii psího on-line vzdělávání najdete na doméně psichologie.cz, nejde však o neznalost českého jazyka. Název vznikl spojením slov psi a psychologie. „Odkazuje to na propojení psí a naší vlastní, hlavy. Je docela zábava pozorovat, jaké jsou na název názory. Většina lidí je nadšená, ale i tak mě sem tam někdo posílá doplnit si základní vzdělání," směje se Katka. Vymýšlení názvu byl ale až druhý krok. Nejprve se zrodil nápad a to poněkud netradičně. „Můj přítel a psí trenér mě ve 3 hodiny ráno, kdy jsem v klidu spala, najednou začal budit a ukazovat mi hustě popsané stránky nějakého časopisu. Jedním uchem jsem ho poslouchala a druhým spala dál. Další den jsme si nad tím sedli a řekli si, že do toho půjdeme,″ vzpomíná Katka na začátky jejich podnikání.

Současná situace on-line podnikání nahrává, to jde ale zároveň ruku v ruce s rostoucí konkurencí. I když se s on-line kurzy roztrhl pytel, Kateřina se svým týmem staví podnikaní na dvou základních pilířích - kvalitní informace a zákaznické zkušenosti. „V první řadě u nás lidé najdou nejpestřejší nabídku kurzů od absolutní české trenérské špičky, v tom jsme na trhu unikátní. No a ve druhé je to u nás prostě baví. Máme při tvorbě kurzů hodně vysoký standard, se zákazníky neustále komunikujeme a pořád zlepšujeme jak kurzy, tak UX. Chceme, aby si lidé odnášeli nejen získané informace, ale i takový ten fajn pocit z toho, že dali důvěru zrovna nám. Situace sice podpořila ve vstupu další konkurenty, o to jsem raději, že děláme kurzy s dalšími trenéry, kde je úspěch společný. Potvrzují nám to i čísla, ″ zamýšlí se Katka.

Dobrého nápadu si všimli i v zahraničí

Projekt psí on-line akademie již získal i několik ocenění, což jeho autorům pomohlo posunout jejich aktivity dál. „Neskutečně nás to namotivovalo. Americký grant Awesome without Borders, což by se dalo přeložit jako "Úžasní bez hranic",  jsme získali jako vůbec první v České republice. V tu dobu jsme byli v začátcích a hodně nám to pomohlo ve financování výroby edukačních materiálů pro útulky. Social Impact Award, kterou jsme vyhráli v roce 2019 nám pomohla nejvíc v kontaktech. Se spoustou lidí jsme dodnes v kontaktu a už několikrát díky účasti vznikly důležité spolupráce.

Prolnutí on-line světa s tím skutečným

I když se Katčina akademie zaměřuje na on-line kurzy, můžete se s ní a trenéry za běžné situace setkat i na různých akcích. Nečekejte však nějakou exhibici. Jejich workshopy jsou praktické a návštěvníci si vždy odnesou nějaké praktické znalosti. „Přiznám se, že nejsem úplně fanoušek předváděček, protože to psí výchovu trochu zužuje na trénink triků. Aby byl pes vychovaný je ve výsledku mnohem důležitější, než aby uměl salto vzad, ale kousal. Na druhou stranu to přivádí další lidi k tréninku, což je super. My na akcích děláme nejčastěji "výchovné okénko", kde psí trenér přímo na místě radí lidem s problémy. Moje oblíbené akce jsou pak workshopy pro děti. Učíme je většímu respektu ke psům, jak se psy komunikovat nebo jak reagovat na cizího psa. Je hrozně hezké pozorovat, jak na začátku děti piští a vískají a ke konci jsou hezky zklidněné a vidí, že na ně pes reaguje mnohem lépe,″ popisuje Kateřina, jak to na off-line setkáních chodí.

Ačkoliv si Katka dovede představit, že by jednou měla psí školu, kam by pejskové docházeli pravidelně se svými majiteli, nebo by zůstali na převýchovu, chce se nyní zaměřovat především na on-line výuku a další projekty. „Jsme tak schopni rychle ovlivnit víc pejsků a páníčků než individuální výchovou,″ upřesňuje.

Pěstujte důvěru, ne strach

První kurzy akademie byly spuštěny v srpnu 2020 a v nabídce prozatím naleznete dvacet kurzů od sedmi trenérů. Nenajdete-li přesně to, co hledáte, nezoufejte, další kurzy se již připravují. Zpětná vazba od "absolventů" potvrzuje, že předávané rady jsou opravdu funkční. „Máme přes 150 hodnocení s průměrem 95 %, což je super. Díky zpětné vazbě jsme loni i změnili koncept. Upustili jsme od šestihodinového kurzu a začali vytvářet kratší a konkrétnější videa. Ukazuje se, že to bylo naše zatím nejdůležitější rozhodnutí. Nejvíc mě ale potěší, když mi jen tak přijde do mailu poděkování, někdo nám napíše vzkaz do objednávky, nebo pošle video z tréninku. To je prostě nejkrásnější,″ usmívá se Katka.

Základem dobré komunikace se psem je snažit se ho pochopit. Psí duše je velmi křehká a nesprávné zacházení může mít dlouhodobé následky. Podle Katky je v Čechách stále ještě hodně zakořeněná tradiční výchova, kdy pes musí poslechnout, jinak přijde trest. „Nás psi poslouchají, protože chtějí, trénink je baví a mají v nás důvěru. Pro ty, které zajímá rozdíl, určitě doporučuji náš bezplatný kurz "8 otázek pozitivní výchovy", kterým za půl roku prošlo téměř 400 lidí.″

Důležitou součástí výcviku je i zvykání psa na samotu. V současné době mnoho lidí pracuje z domova a tráví tak se svými mazlíčky hodně času. Co ale nastane, až se vrátí k běžnému režimu? Psi jsou společenská zvířata, mnohdy jsou na své majitele velmi fixovaní, proto když je opouští, mohou mít pocit, že už se snad ani nevrátí. Především ve chvíli, kdy máte pejska z útulku, je potřeba tomuto věnovat velkou pozornost, což potvrzuje i Kateřina. „Určitě bych doporučila, aby především majitelé štěňat trénovali například samotu. Hodně lidí pracuje z domova a pejsci se neučí tomu, že je samota v pořádku a nemusí z ní být nešťastní.″

 

Foto: Alžběta Kocourková / AK Tricolor photo

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také