O ženách, které dělají to, co milují
Dejte si Café con Verča a naučte se jazyk, který možná už maličko umíte
vložila 12.6.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dejte si Café con Verča a naučte se jazyk, který možná už maličko umíte

Veronika Zdychyncová před nedávnem spustila svůj projekt Café con Verča na Facebooku a Instagramu. Je učitelka španělštiny a do začátku pandemie učila výhradně prezenčně u jednoho stolu. Každopádně už při prvním lockdownu bylo jasné, že musí něco změnit. Naštěstí pro ni jí do cesty přišly holky z projektu Digitální lektoři a ty ji v podstatě ze dne na den naučily, jak učit online. Dnes už se jí sice pomalu vracejí studenti na prezenční výuku, ale má za sebou více než rok online výuky. "Musím upřímně říci, že mě to nadchlo a domnívám se, že může být občas i efektivnější, než ta prezenční," pochvaluje si. "Velmi mě těší, že Češi neztratili chuť se učit nové věci i v tak těžké době. O pár studentů jsem sice přišla (odmítli online výuku nebo jim zaměstnavatel ponížil mzdu), ale zároveň mi noví přibyli, protože měli najednou více času na studium," dodává.
 
Kromě toho, že je lektorka španělského jazyka, je také máma skoro tříletého Vilíka. Vymyslela tedy koncept dvou cenových tax - levnější je za přítomnosti syna, s oblibou říká asistenta, a při té dražší garantuje, že syn při výuce nebude. Tento závazek však bylo občas těžké dodržet v době karantén a nemožnosti kontaktu s cizími osobami. "Mám tu výhodu, že mám skvělé a tolerantní studenty," říká k tomu Veronika.
 
Ve svém projektu Café con Verča by ráda představila sledujícím střípky ze španělského světa. Chce jim ukázat, jak nádherný jazyk to je a jakou bohatou kulturou se pyšní. "Mým záměrem je věnovat se gramatice, slovíčkům, ale také např. španělské kuchyni a jiným zajímavostem. Ráda bych také představila tipy na to, jak se učit cizí jazyk nebo jaké aplikace je možné při studiu využívat," prozrazuje.
 
Její láska ke Španělsku se zrodila už na gymnáziu. Vybrala si španělštinu jako druhý jazyk a měla možnost tam se školou na týden vyjet. Rozhodla  se ze španělštiny maturovat a pak už to jelo jako po másle: pomaturitní měsíční pracovní výjezd do Málagy, studium španělské filologie, či dva studijní pobyty v zahraničí (rok na Kanárských ostrovech a půl roku v Madridu). "Velmi se těším, až se budu moci do Španělska zase podívat a navštívit tam své přátele," plánuje další cesty.
 
Do budoucna by se také chtěla věnovat výuce češtiny pro španělsky mluvící studenty. "Už nyní učím češtinu jednoho Kolumbijce a ráda bych se tomu v budoucnu věnovala více, protože mě to velice baví," dodává Veronika.
 
Její oblíbenou aktivitou do první hodiny úplného začátečníka je dokázat mu, že i bez studia tohoto jazyka už zná minimálně 10 španělských slov. Přecejen, je to druhý nejpočetnější jazyk rodilých mluvčí na světě. Tak co, kolik jich dáte dohromady vy?
Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také