O ženách, které dělají to, co milují
Dana se chopila vedení podniku, který pomáhá. Dává příležitost lidem s hendikepem žít plnohodnotný život
vložila 25.2.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Dana se chopila vedení podniku, který pomáhá. Dává příležitost lidem s hendikepem žít plnohodnotný život

Kroky Dany Drnovcové vždy směřovaly do oblasti sociálních služeb. Dnes je ředitelkou sociálního podniku DobroDílo, jehož posláním je navracet lidi s hendikepem do pracovního prostředí. I když cesta je to mnohdy trnitá, radost a úspěchy zaměstnanců vše mnohonásobně vyváží.

Dana Drnovcová se chtěla sociální práci věnovat celý život, proto již střední školu si vybrala se sociálním zaměřením a nejinak tomu bylo i u školy vysoké. I když už při studiu pracovala v sociálních službách, nikdy ji ani ve snu nenapadlo, že bude jednou řídit sociální podnik.  „Pokud jsem si něco takového představovala, tak spíš v sociálních službách. Je to sice hodně podobné, ale ve spoustě ohledů vlastně úplně jiné, takže jsem se musela naučit hodně nových věcí," říká Dana.

Dobré dílo se začalo dařit

DobroDílo vzešlo z potřeby rozšířit terapeutickou dílnu organizace Dobromysl, která poskytuje sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením z Berouna a širokého okolí. V dílně si klienti osvojí základní pracovní návyky a dovednosti a jsou lépe připraveni vstoupit do běžného pracovního života. Produkty si zákazníci natolik oblíbili, že kapacity dílny přestaly stačit a vznikla první myšlenka na založení samostatného sociálního podniku. „Ačkoliv myšlenka DobroDíla vznikla v rámci strategického plánování, mám-li být zcela upřímná, první impulz přišel na tržišti. Právě byla sezóna prodejních trhů a tomu vždy předchází náročná příprava. Musíme mít do zásoby vyrobené velké množství zboží a je nutná i pečlivá organizace. O naše mýdla a další výrobky z chráněné dílny byl vždy velký zájem a za to jsme byli rádi, ale mělo to i svá negativa. Dílna pak nesloužila svému účelu, kterým je hlavně nácvik pracovních dovedností klientů, a to je špatně. A právě tam, u našeho stánku s handmade výrobky, při jednom z prodejů přišla první myšlenka na založení sociálního podniku," přibližuje Dana první krůčky ke vzniku DobroDíla. Jejich vize byla podpořena i skutečností, že v regionu je nedostatek zaměstnavatelů, kteří by zaměstnávali osoby s postižením.

Dana Drnovcová tehdy pracovala jako sociální pracovnice a nadřízená vedoucí sociálních služeb v Dobromysli a jelikož je to akční žena, chopila se hned na začátku nového projektu. „K DobroDílu jsem se dostala jako slepá k houslím. V Dobromysli jsem byla poměrně krátce jako zástup za mateřskou a v té době jsme procházeli změnami a nastavováním cílů organizace. A při dlouhých diskuzích nám došlo, že nebude jiná cesta než založit sociální podnik. A když se řešilo, kdo ho bude řídit, tak jsem si o to drze řekla a ono mi to vyšlo, protože Kateřina Dvořáková, ředitelka Dobromysli, měla stejný nápad," směje se Dana při vzpomínce na své začátky. 

Cesta k cíli však trvala téměř rok, neboť zahrnovala spoustu papírování od podání žádostí přes certifikaci jako kosmetický přípravek až po testování. „Byl to rok změn, rok plný přání, ale také misí a vizí na jehož konci jsme úspěšně založili sociální podnik DobroDílo." 

Více pracovních příležitostí i nové výrobky 

V současné době pracuje v podniku deset lidí, z toho je nově důležitou posilou asistentka Eva, která vede šestičlenný tým mýdlařů s hendikepem. Ti zajišťují kompletní výrobu tuhých mýdel, jejich etiketování a balení pro koncové zákazníky a firmy, které mýdla využívají většinou jako reklamní předměty. Výběr tohoto produktu není náhodný. V Dobromysli se mýdla ručně vyráběla již od nepaměti a díky provázanosti služeb má teď DobroDílo ty nejzručnější a nejzkušenější hendikepované mýdlaře v regionu. Také Dana si výrobu mýdel vyzkoušela. Styděla bych se říct, že ne. Samozřejmě, že jsem mýdla vyráběla, dokonce jsem spoluvytvářela recepturu našich mýdel. A před založením DobroDíla jsem se zúčastnila kurzu na výrobu mýdel za studena a pár jsem si jich udělala i doma. Kurzem jsem prošla z důvodu rozhledu a pochopení, jak se mýdla dělají, abychom mohli co nejlépe nastavit proces výroby v našem sociálním podniku. Přece jenom naši mýdlaři mají svá omezení a my musíme některé postupy přizpůsobit jejich dovednostem," upřesňuje. 

DobroDílo umožňuje lidem s hendikepem, aby byli více finančně nezávislí na rodině a státu, zvyšuje jejich sociální status a přispívá k jejich lepší integraci do společnosti. Plány do budoucna tedy zahrnují rozšíření podniku. Stávající portfolio, které je dostupné prostřednictvím e-shopu, by již letos mělo být obohaceno o svíčky ze sójového vosku, aroma vosky a keramické mýdlenky. Pokud se vše podaří zrealizovat po administrativní stránce, přijdou si na své také ti, kdo hledají zcela přírodní produkty. „Snažíme se oslovit další skupiny zákazníků, proto přicházíme s výrobou eko mýdel, která jsou zcela přírodní. Certifikace je však nákladná, budeme se tedy snažit sehnat peníze prostřednictvím darovacích platforem,″ upřesňuje Dana plány pro letošní rok. 

Dlouhodobým cílem DobroDíla je nabídnout ucelený sortiment pro domácí lázně a snad také rozšířit provoz o šicí dílnu, která bude nabízet textil pro domácnost a nakupování, čímž podpoří zero waste směřování. Veškeré tyto změny s sebou přinesou také vznik nových pracovních míst a tedy příležitost uplatnit se pro další hendikepované. 

I když také na DobroDílo dopadla pandemie koronaviru, snaží se držet svých plánů na rozvoj a podporovat, rovněž po psychické stránce, své zaměstnance. „Museli jsme na čas uzavřít provoz, přišli jsme o mnoho prodejních trhů a také o firemní zákazníky, kteří stejně tak jako my šetřili, kde se dá.  Situace není ani nyní růžová a to hlavně s ohledem na možnosti získávání nových obchodních partnerů. Každý měsíc bilancujeme a děláme vše pro to, abychom udrželi provoz i do dalších měsíců. Řešíme také každodenní strachy našich mýdlařů, pro které je často složité si zformovat vlastní názor na současnou situaci s odstupem a nadhledem. Snažíme se proto být hlavě optimističtí a s týmem hledat nové cesty a možnosti,″ popisuje Dana současnou situaci.

Sociální podnik a příležitost pro firmy

 Jak již bylo naznačeno, mýdla od DobroDíla odebírají taktéž firmy jako dárky pro své klienty, či zaměstnance. Výhody jsou zde přitom oboustranné. Podniky, které dbají o společenskou odpovědnost (Corporate Social Responsibility) mohou totiž využít tzv. náhradního plnění. Navíc získají originální dárek s vlastním logem, visačkou či ručně psaným vzkazem. Mýdlárna rovněž začíná navazovat spolupráci s dalšími sociálními podniky, což umožní vznik speciálních dárkových balíčků.

Má to smysl, to je hlavní

 Při tolika plánech a starostech si člověk říká, zda Daně vůbec zbývá nějaký volný čas. „Určitě ano a trávím ho především s rodinou. Mám malého syna, kterému se ve volných chvílích snažím věnovat. Jezdíme do přírody, na výlety na kole, k vodě a lyžovat na hory. A když si vyšetřím chvilku pro sebe, tak se ráda věnuji ručním pracím. Bohužel, těch chvil pro sebe mám pomálu, ale všichni mi slibují, že s přibývajícím věkem dítěte je to lepší a tak mám alespoň trochu naděje a plánů."

 Pracuje-li člověk v neziskovém sektoru, či sociální oblasti, vnímá většinou své povolání spíše jako poslání. Tuto práci je potřeba dělat hodně srdcem a nacházet v ní něco víc. I Dana má na své práci ráda především to, že co dělá, má smysl. „Vždycky mi udělá radost, když si můžu popovídat s našimi mýdlaři v dílně a těším se z jejich radostí a úspěchů. Jsem doslova nadšená, že si Vašek šetří na dovolenou a Simča na nové bydlení, kdy velmi zapáleně mluví o tom, co si pořídila a jak to má doma krásné. Danča se zase raduje, že si může za vlastní peníze zaplatit tábor a další pobyty, kam tak ráda jezdí. Možná to někomu přijde jako banalita, ale pro naše mýdlaře nebylo vždy samozřejmé, aby měli vlastní příjem a mohli si za své peníze koupit to, co chtějí a co jim dělá radost. Jsem hrdá na to, že díky tomu, co dělám, mají možnost žít svobodným a běžným životem," uzavírá Dana.

 

Foto: archiv Sociálního podniku DobroDílo s.r.o.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také