O ženách, které dělají to, co milují
Andrea založila organizaci, která pomáhá rodičům s návratem do práce po rodičovské
vložila 1.6.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Andrea založila organizaci, která pomáhá rodičům s návratem do práce po rodičovské

Andrea Bohačíková založila neziskovou organizaci M.arter, která pomáhá s návratem žen i mužů do pracovního procesu po rodičovské dovolené. K tomuto projektu se dostala zcela náhodou. Přestože sama děti ještě nemá, poznala díky své kamarádce, jaký je skutečný život matky na rodičovské a jak těžké je vrátit se zpět do pracovního procesu. Je to do jisté mír daň za to, že máme jednu z nejdelších rodičovských na světě.

Andreo, jak vlastně vznikala platforma M.arter, kterou jste založila?

Problém negativních dopadů rodičovské dovolené si mě našel sám. I když sama ještě máma nejsem, poznala jsem,díky kamarádce z VŠ, Kristýně a jejímu prvnímu synovi Alexovi, skutečný svět či život matky na rodičovské. Ten nemusí vždy vypadat růžově jako v reklamách, filmech či seriálech. Ale naopak kvůli tomu, že máme v ČR jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě (až čtyři roky na jedno dítě) může být pěkně náročný, pochmurný až šedivý. To jsem se rozhodla změnit. 

Samotnému nápadu založit M.arter předcházel nápad, pokus o vytvoření mobilní aplikace na řešení tohoto problému. To se však ukázalo zcela mimo. Poté přišel nápad využít barter a vytvořit vzdělávací a networkingovou platformu. což bylo v roce 2018 v jednom pražském baru při diskusi s přáteli na téma „péče o děti vs. kariéra“. 

Jak přesně pomáháte rodičům s návratem na pracovní trh?

Pořádáme online workshopy, webináře od top profesionálů z široké palety oborů. Nově máme také nabídku video kurzů na různá témata, které si můžete pustit, jak vám to vyhovuje. Vrátit se k nim dle potřeby apod. Dále nabízíme online ucelé kurzy na restart kariéry, pro tzv. volnonožce i začínající nebo pokročilé podnikatelky nebo individuální konzultace z oblastí kariérového poradenství či podnikání. Během první vlny propuknutí pandemie COVID-19 v Česku jsme založily databázi práce pro rodiče malých dětí (home office, částečné úvazky, flexibilní pracovní doba, práce jako OSVČ atd.), kteří vinou této krize přišli o zaměstnání nebo hledají nové.

Zajišťujeme také služby pro zaměstnavatele, jež chtějí ukázat, že je skutečně zajímají jejich zaměstnanci z řad rodičů malých dětí a nabídnout jim ojedinělý benefit v podobě našich vzdělávacích a rozvojových produktů, a to jako daňově uznatelný benefit. Od ledna 2021 vydáváme vlastní podcast Rodičovská není brzda. Tam si zveme hosty, kteří potvrzují že rodičovská není brzda, pokud to tak nechcete.

Pracujete sama, nebo máte tým lidí, na který se můžete spolehnout?

Vše, co v rámci M.arter vzniká, není v žádném případě pouze díky mne. Stojí za tím úžasný energií nabitý tým 16 holek z pěti měst v čele s mou parťačkou a COO&Community managerkou M.arter, Bárou Hoškovou. Přičemž více jak 70 % z nich je samo na rodičovské dovolené. To, ony dokazují, že rodičovská není brzda. 

Proč vlastní název M.arter, jak vznikl?

V případě, že jste na mateřské, rodičovské dovolené anebo těhotná budoucí matka a poskytnete nám své know-how jako lektorka či lektor, máte nárok na jiný workshop, webinář nebo video kurz dle vlastního výběru zdarma. Od tud také M.arter: M.arter znamená matka a barter. No, a jste-li profesionál ve svém oboru, který by své znalosti rád předával dál, ale není na mateřské, rodičovské nebo těhotná matka, vůbec to nevadí. Váš workshop rádi zařídíme. Vy od nás získáte marketing, PR, nové kontakty i CSR aktivitu, stejně jako potvrzení vaší profesionality.

Proč jste si zvolila právě tento obor?

Jak jsem již řekla, problematika negativních dopadů rodičovské dovolené v ČR si mne sama našla. Věřím v to, že to tak zkrátka mělo být. Z počátku jsem byla nejspíš pouze hodně zvědavá. Dávala jsem dohromady veškerá možná data a snažila se zjistit co nejvíce. Možná se budete divit, ale neuvědomovala jsem si, že začínám podnikat. Jen jsem hledala informace, dávala je dohromady. Snažila se daný problém pochopit. Dělala vlastní průzkumy. Stavěla produkt. Poté jsme s mou skvělou parťačkou naší COO, Bárou uspořádaly první akci v dětské kavárně. Viděly jsme to nadšení, energii aj. co jsme holkám na rodičovské dodaly a už to bylo. Dalo by se říci, že od prvního workshopu nebylo cesty zpět. I když ta cesta k dnešnímu dni byla hodně klikatá.

 Bylo pro vás těžké se v podnikání jako žena uplatnit a co všechno jste tomu musela obětovat?

Jelikož stále není v Česku tolik žen na pozici výkonných ředitelek neboli CEOs, investoři či strategičtí partneři na vás hledí jinak a někdy musíte „dokazovat“, že v dané zasedačce máte právo vůbec být a víte o čem mluvíte. Stále se v určitých směrech jedná tak trochu o „Pánský klub“. To nemyslím nijak zle vůči pánům. Oni za to vlastně nemůžou. Spíš si my ženy moc nevěříme. Což je téma, které v M.arter hodně řešíme. My ženy se často bojíme myslet ve velkém nebo do toho pořádně šlápnout…

Když to vztáhnu na sebe. Skoro před čtyřmi lety jsem zavrhla možnost stát se founderem či CEO jakéhokoliv startupu, jelikož nejsem „ajťák“. A teď? CEO i founder už na mém profilu na LinkedIn najdete. Začínám si tedy hrát i s tím kódem. Limity jsou zkrátka v naší hlavě. Musím však říct, že díky našemu zaměření se žena tak trochu předpokládá, a tak nezažívám na jednáních trapné momenty typu: „Kde je váš šéf?“ Zažívám však, kolik je vašemu dítěti. Podle mého názoru je podnikání stejně jako milostné vztahy tím největším nástrojem osobního růstu. To, co mne M.arter naučil za necelé 2 roky se nedá ani popsat. Dalo by se říci, že se každý den naučím něco nového, a to mne baví i posouvá kupředu. 

Vybavíte si moment ve vašem podnikání, kdy jste to chtěla vzdát?

Ano, prosinec 2019. Vracela jsem se z našeho vánočního večírku z Brna, kde jsem zjistila nějaké věci. Seděla jsem ve vlaku s otevřeným PC. Asi tak 2 týdny jsem nespala déle jak 5 hodin. Bylo toho zkrátka hodně. Najednou jsem si řekla “Kašlu na to, už to nechci zažít a hlavně řešit.” Asi tak 20 minut jsem vymýšlela, jak s M.arter skončím. Když jsem to vymyslela, otevřela jsem znovu PC a pracovala dál. Jak vidíte neskončila jsem a tuto malou krizi překonala.

Co vás na své práci nejvíce baví a naplňuje?

Možná to bude znít jako klišé, ale to, co to dělá, když svou práci dělám. Skutečně mě baví náš dopad. Někdy jsem KO více než po pochodu Praha-Prčice. Přečtu si nějaký příběh, který napsal sám život a M.arter k němu pomohl a hned mi to dodá potřebnou energii i novou sílu makat dál.  Kdybych měla vyjmenovat činnosti je to tvorba nových projektů a produktů, práce s týmem, vytváření strategií a jak jsem již řekla, to že se prakticky každý den něco nového naučím nebo dozvím, stejně jako potkávání nových lidí. Jak jinak, když máte vzdělávací a networkingovou platformu. To mě však i energii bere, a tak už si doslova hlídám svůj volný čas i čas pro sebe.  

Kolik času svému podnikání věnujete?

To je dobrá otázka z hlediska nějakého work-life balance přístupu, asi stále více než bych měla. Ale přesto musím říci, že je to méně, než bych chtěla. Pracuji každý den 10–12 hod. Naučila jsem se však ctít víkendy a volný čas. Odpočívat aktivně, vypínat a nemyslet na práci což mě skutečně nabíjí. Hodně mi také pomáhají ranní rituály: dýchání, meditace, cvičení, které mě příjemně nakopnou do nového dne. 

Jaké máte plány do budoucna. Plánujete své služby ještě rozšířit?

Dál a dál ukazovat i dokazovat, že rodičovská není brzda, když to sami nechcete a měnit tím zaryté stereotypy ve společnosti. Zlepšovat stávající podmínky rodičů malých dětí na trhu práce. Chystáme další projekty, které mají pomoci s větším napojením na trh práce, ale i s většími možnostmi pro podnikatele z řad rodičů malých dětí. Jen tento rok chceme uvést na trh 2 nové. Také plánujeme vylepšovat stávající produkty a služby i vytvářet nové.

A v neposlední řadě úplně nový online program na podporu sebevědomí, sebedůvěry i sebehodnoty žen, Be yourself. Ve kterém bude účastnicím k ruce koučka, psycholožka a také mentorka. Program spouštíme na konci léta (28. 8.) a přihlásit se můžete již teď. Také spouštíme již zmíněnou M.arter Academy neboli videotéku plnou kurzů na nejrůznější témata opět od nej profíků z široké palety oborů. Sledujte nás, ať vám nic neunikne.

 

Autor fotografií: Tomáš Branda

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také