O ženách, které dělají to, co milují
Martina Pipková Loudová - zakladatelka módní značky Fashion M&M
vložila 25.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Martina Pipková Loudová - zakladatelka módní značky Fashion M&M

Martina podniká už více než dvacet let, začala krámkem s dárkovými předměty v roce 2001. Pak se v pasáži kutnohorského Albertu uvolnil další prostor, a tak otevřela květinářství, které provozuje dodnes. Následoval obchod se spodním prádlem, který byl sice úspěšný, ale dnes se naplno věnuje své módní značce Fashion M&M, kterou založila v roce 2004. V současnosti pro ni pracuje téměř dvacet střihaček, švadlen a prodavaček. 

 

Martina ale nezůstala jen u svých prodejen a módy. V roce 2014 se s manželem rozhodli koupit a zrekonstruovat dům v blízkosti centra Kutné Hory. Vznikly moderní apartmány s wellness službami a moderní restaurací Benešova 6 s příjemnou zahrádkou, kde si vyhrají i ti nejmenší návštěvníci. Dnes v restauraci a penzionu zaměstnávají deset lidí. 

 

Pracovitost má v krvi

Martina pochází z vesnice nedaleko Kutné Hory, její rodina vlastnila velký statek, kde mívali ještě čeládku. Jak to tak ale bývá, s příchodem komunismu o něj přišli. „Moje prababička, to byla paní statkářka,“ vzpomíná s úsměvem Martina. „Když se moje máma rozhodla nejít na střední školu a vyučit se dámskou krejčovou, aby se mohla brzy vdát a mít rodinu, babička byla na mrtvici. Babička byla velmi chytrá žena, dělala na vedoucí pozici v České spořitelně. A tak ji honila po baráku s koštětem a snažila se ji přimět změnit názor.“ To se ovšem babičce nepodařilo a bylo to asi dobře. „Když měla rodina málo peněz, tak se máma rozběhla po vesnici a šila a šila, abychom mohli třeba aspoň na výlet,” dodává ještě. Martina měla podnikavého ducha už na střední průmyslové škole, když si zorganizovala spolužáky, vše nacenila a prodávala vypracované maturitní otázky. Po střední škole nastoupila do časopisu Czech Business and Trade, ale cítila, že to není to pravé pro ni. Chtěla podnikat, otevřela svůj první obchod a rozhodla se dodělat si dálkově vysokou školu se zaměřením na podnikání. Bakalářské státnice dělala již těhotná.   

 

Business a rodinný život 

Skloubit podnikání a rodinný život není vždy snadné. Potřebujete obvykle velkou oporu a pomoc ze strany partnera. „Naštěstí, se s manželem skvěle doplňujeme a navzájem si vycházíme vstříc. Máme spolu tři skvělé děti, ty dvě větší můžete vidět i v katalogu na novou kolekci,” popisuje Martina. Svou šicí dílnu postavila hned za jejich rodinným domem v Týništi u Kutné Hory. Má tak možnost mít vše pod kontrolou a zároveň trávit čas i se svou rodinou. „Velkým pomocníkem je kromě mého manžela i moje máma, ať už v prodejně v Kutné Hoře nebo jako hlídací babička na plný úvazek,” říká a dodává: „Bez její a manželovy pomoci by to bylo podstatně těžší.”   

 

Podnikání je cesta

Podnikání není snadné a velmi často je lemováno spoustou komplikací. „Překážek může být v podnikání spoustu, ale vždy jsou cesty, jak je překonat,” říká Martina. Pokaždé, když se něco pokazilo, ji to posunulo mnohem dál. Problémy ji motivují přidat ještě víc a všechno zvládnout a překonat. Když nebyla spokojená s prací dodavatelů, rozhodla se, obejít se bez nich. Sama si našla různé dotační programy, naučila se vyplnit několikastránkové obsáhlé formuláře a podat úspěšné žádosti. „Není to snadné, na každém detailu záleží. Stačí špatně vyplněná jedna kolonka ze sta a dotaci nezískáte. Navíc je to velmi časově náročné,” popisuje Martina a dodává: „Ale stojí za to, to zkusit.” Martina se snaží stále inovovat a zlepšovat jejich rodinné podnikání. „Neustále investuju, dělá mi to větší radost než si koupit nějakou drahou kabelku nebo šperky. Věřím, že investovat získané peníze zpět do svého podniku má smysl.” 

 

 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také