Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kdo si neváží minulosti, nemůže vytvářet budoucnost. Úvaha nejen o podnikání
vložila 5.3.2017
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kdo si neváží minulosti, nemůže vytvářet budoucnost. Úvaha nejen o podnikání

Tuto větu jsem poprvé slyšela od podnikatelky Hany Portové. Zaslechla jsem ji od ní během posledních let několikrát, takže mi dokonale uvízla v paměti. A co víc – viděla jsem, jak samozřejmě ji Hana Portová veškerým svým konáním naplňuje. Stala se jejím krédem a pro mne potvrzením, jak důležité jsou rodinné hodnoty a kořeny v životě i v podnikání.

Úcta k tradici a práci předků se pro Hanu Portovou stala hnacím motorem zejména v období, kdy stanula v čele slévárny ALFE v Brně - Chrlicích. Když přišla tato životní výzva, bylo jí přes padesát. Musela se detailně seznámit s celým provozem a naučit se spoustě nových věcí, přestože prostředí jí nebylo úplně cizí. Slévárnu totiž v roce 1912 založil její dědeček a později v ní pracoval i tatínek a strýcové. Slévárna však byla v roce 1949 znárodněna a příbuzní museli z továrny odejít. Když po sametové revoluci rodina požádala o navrácení majetku, tehdejší zákony jí to neumožnily. A tak, pokud chtěla v rodinné tradici pokračovat, musela zpracovat a podat privatizační projekt a nakonec si továrnu zpátky koupit, postupně ji opravit a zmodernizovat. Nebylo to vždy jednoduché, ale Hana Portová se držela základní dědečkovy rady o tom, že na majetku se musí hospodařit. Dokázala to – a vlastně to dokazuje pořád.  

Dnes je jedinou ženou, která v České republice slévárnu vlastní a současně i řídí, a to ve svých šestasedmdesáti letech. Její příběh, odehrávající se v typicky mužském prostředí, považuji za výjimečný i inspirující. Vážím si jí pro její velké srdce, opravdovost, odvahu, vytrvalost, morální hodnoty, úctu k řemeslu i k práci obecně. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také