Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak být dobrou mentee (mentoring pro ženy)
vložila 30.11.0001
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak být dobrou mentee (mentoring pro ženy)

Ať už zakládáte business nebo uvažujete o změně kariéry, profesionální mentoring vám pomůže ujasnit si svoji motivaci a najít správný směr. Než se ale pustíte do hledání mentora, ujasněte si nejprve svůj cíl. 

 

V životě máme nespočet nápadů a ambic. Často ale chybí síla je realizovat. Mentoring pro ženy je způsob, jak vaše plány uskutečnit a splnit si tak své sny. Pouze kvalitní mentor ale nestačí, jako mentee, tedy mentorův svěřenec, máte také povinnosti. Tak například si musíte jasně definovat záměr, se kterým do mentoringu jdete, a napevno ho zapracovat do svého diáře, shodují se účastníci mentoringového programu od Femme Palette.Matěj Krejčí (mentor, autor knihy DigiDetox)

Podle Matěje Krejčího, autora knihy DigiDetox a mentora ve Femme Palette mentoringovém programu, je v mentoringu nejdůležitější mít jasnou představu o tom, co mentee přesně chce dokázat Pomoci sjednotit myšlenky potenciálnímu mentee ale mentor může, a právě k tomu je vhodná společná konzultace ještě před začátkem mentorování. V tomto rozhovoru potenciální mentor a mentee proberou jeho/její očekávání, vizi i motivaci. 

Pokud tedy máte projekt, který chcete uskutečnit, ať už profesní nebo osobní, určitě se vyplatí si mentora najít a probrat s ním váš záměr. Profesionální mentor nabídne nové perspektivy, vyzdvihne možná rizika a často i představí svoje konexe. Pokud ale nemáte jasno v tom, čeho chcete docílit, začnete nejprve snít a zamýšlet se nad možným projektem. 

Proces mentoringu je neustálé hledání odpovědi na otázky, které si mentee vytváří. Mentor se snaží poskytnout různé úhly pohledu a upozornit na možné problémy. Ale vše vychází od  svěřence, kolem něj a jeho projektu se společná cesta točí. A pokud to tak není, člověk si musí nejprve ujasnit, co od mentoringu očekává, než se může nechat vést.

 

Zeptali jsme se dvou mentees na jejich pocity z mentoringového programu Femme Palette a co by podle nich měla splňovat každá mentorovaná. 

 

Aneta Bublová (mentee)

Ještě nejsem ani v půlce mentoringového programu Femme Palette, a již teď vnímám, jak mi to pomáhá v pracovním i osobním životě. Přestože jsem se do programu přihlásila s úplně jiným cílem, než na kterém teď s mým mentorem pracuji. Myslím si, že je důležité mít otevřenou mysl takovým změnám, nebát se změnit své cíle nebo plány. 

Také považuji za důležité jít do programu naplno a opravdu tomu věnovat čas. Od mentora dostávám úkoly, kterým se věnuji a díky kterým se posouvám dál. Za mě bych také doporučila být upřímní k sobě i svému mentorovi, nebát se říct, že něco nevím, nestydět se za jakýkoliv názor a nebát se říct, pokud vám nějaká otázka či úkol nevyhovuje. 

 

“Je důležité mít otevřenou mysl [a] nebát se změnit své cíle nebo plány.”


Každá mentee by si měla uvědomit, že to dělá hlavně pro sebe a mentor pouze nastavuje zrdcadlo jejich názorům, plánům a snům. V neposlední řadě je pro mě klíčové, že něco nového opravdu začleňuji do svého života, moje „aha“ momenty nezůstávají jen na hodině sezení, ale zamýšlím se nad různými otázkami každý den. 

Dříve jsem občas navštívila zajímavou přednášku či workshop, ale pak jsem poznatky neaplikovala v praxi, zanedlouho jsem zapomněla, co si z toho mám odnést. Teď je to jinak. Tento program je skvěle nastaven, obrovskou výhodou je, že holky z Femme Palette Vám najdou mentora „na míru“ a také to, že setkání probíhají pravidelně.Viktoria Teglasiová (mentee)

Je důležité, aby mentee na začátku dokázal jasně, a pokud možno detailně, definovat své cíle. Následné propojení s mentorem je podle mě o tom, jak si mentee a mentor lidsky sednou, jak si porozumí, aby společně dokázali dosáhnout cíle stanovené mentee.

Nacházím se v období, kdy po dlouhé době pracovního vztahu u jednoho zaměstnavatele jsem se rozhodla pro změnu. Jak zaměstnavatele, tak i oboru. Je pro mne výzvou orientovat se na současném trhu práce, a proto jsem velmi ráda za svoji mentorku, která působí v oblasti personalistiky a náboru kandidátů. Mám možnost se jí přímo ptát na záležitosti spojené s hledáním nového pracovního uplatnění. Její rady jsou pro mne cenné a důležité.

 

“Je pro mne výzvou orientovat se na současném trhu práce, a proto jsem velmi ráda za svoji mentorku.”

 

Mentoring je proces. Je to cesta, na které nejste sami, ale vy určujete její směr. Proto je nutné vědět, kam směřujete, a ať už se cesta stáčí kamkoliv, pravidelně si připomínat důvod, proč na ní jste. Jako mentorovaný je důležité znát svůj cíl, mentor vás následně podpoří a nabídne alternativní způsoby jeho dosažení. Ale je jen na vás začít!

 

Pokud nevíte, kde s hledáním mentora začít, navštivte Femme Palette a přesně definujte, co hledáte. Zde vám pomohou najít profesionální mentorku přímo na míru a nastartovat svoji kariéru. Tak co myslíte, je čas na změnu?

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také