Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak se zbavit úzkosti radí Jiří Čapovec
vložila 24.4.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak se zbavit úzkosti radí Jiří Čapovec

Úzkost patří mezi jednu z nejrozšířenějších duševních poruch vůbec. Na prvním místě je deprese a hned po ní se řadí úzkosti. Často se setkáváme v praxi s klienty, kteří mají obě tyto duševní poruchy. Dnešní společnost je nastavena špatným směrem, protože neustále řešíme, co je špatně, co by se mohlo pokazit, kde může vzniknout problém a podobně. Tím do svého života jen přitahujeme další problémy, překážky a následně si vytváříme strach. Strach je jedena z hlavních příčin úzkosti a obecně k rozvojí duševních poruch.

V naší společnosti není strach jedinou hrozbou. Další veka hrozba je je stres a hlavně ten chronický (dlouhodobý). Pokud se spojí strach a stres, tak vzniká mnoho prostoru pro vznik psychických a duševních poruch. Z dlouhodobého hlediska se mění biochemie mozku a hormonální rovnováha, pokud cítíme často, nebo dlouhodobě stres a strach. Stres také vyčerpává naše tělo a způsobuje úbytek energie - syndrom únavy. Navíc má negativní důsledky na naši imunitu a obecně duševní pohodu. 

Další negativní důsledky na naše zdraví a to jak na fyzické, ale i duševní rovině má nekvalitní a špatný životní styl. Když se podíváme a sečteme další faktory, tak dnešní společnost je nastavena na velmi destruktivní způsob žiti.

Jak se zbavit úzkosti

Pokud se chceme zbavit úzkosti, tak je důležité pochopit jak úzkost vzniká. Pokud víme co je to úzkost a jak vzniká (co jí způsobuje), tak můžeme vytvořit strategii, která vede k úspěšné léčbě. Proto můj partner celostní terapeut a kouč Jiří Čapovec vytvořil a zpracoval model úzkosti Jiřího Čapovce, který pomáhá k identifikaci zdroje úzkostí - strachu a následnému řešení.

Tento modle úzkosti ti odhaluje 4 oblasti (4 kvadranty), které jsou spojený s určitými strachy. A každá oblast má své určité řešení (strategií), které vede na cestu k uzdravení. Tento modle úzkosti lze použít na 95% populace. U zbylých 5% populace, kteří trpí úzkostmi jsou jejich strachy velmi často atypický a různorodé.

Úzkost nebo deprese?

Někdy a poměrně dost často se stává, že je lidem diagnostikovaná špatně duševní porucha. Někdy si myslíme, nebo nám je řešeno, že trpíme depresemi, úzkosti, nebo jinými psychickými problémy, ale ve skutečnosti to tak být nemusí. Velmi často se zaměňuje deprese a úzkost. Proto je důležité se podívat na hlubší podstatu samotných poruch a jejich projevu. Proto je důležité pochopit co je to deprese jaké jsou její projevy a jaké jsou její příčiny a následná léčba.

Způsob a strategie jak se zbavit úzkosti je docela jiná než u deprese, ale přesto obě tyto poruchy mají cosi společného. Napřikald upravit životní styl a všechny oblasti, které s tímto souvisi jako změna návyku a podobně. Další stejným faktorem u obou je stimulace mozku, práce se svou mysli a podobně. Vždy je nutné řešet tyto problémy celostně. To znamená celostním přístupem tělo mysl a duše, aby došlo k trvalým výsledkům.

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také