O ženách, které dělají to, co milují
Jak hacknout vzdělání a naučit se více bez vysoké?
vložila 14.4.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak hacknout vzdělání a naučit se více bez vysoké?

Tento článek je z knihy Hacking your education, kterou jsem četla již před roky. Naučila mě, kde a jak získat znalosti a zkušenosti bez školy. Jakým způsobem se dostat tam, kam potřebujete bez pomocných institucí. 

Celá výhoda je v tom, že máte šanci se učit jak chcete a kdy chcete. Nikdo vám nic nediktuje a jedete si dle svého vlastního tempa. 

Rady z knihy

V knize radí každému, kdo jistě ještě neví, co chce dělat, založit si vlastní blog a psát. Je v podstatě jedno o čem, důležité je, že se člověk naučí jak psát. Výhodou je, že máte vlastní portfolio svého života. V knize je příklad, kdy jeden kluk začal psát o kódování, o něčem, co ho bavilo. Lidé ho pak začaly oslovovat a ptát se na rady. To se vám může stát také. Pokud píšete o něčem, čemu rozumíte, začnou se nabalovat lidi, kteří od vás budou chtít rady. 

Můžete získat kontakty a dokonce i práci. 

Z vlastní zkušenosti jsem se psaním dost naučila a seznámila se zajímavými lidmi. 

Jak hacknout vzdělání? 

Hacknout vzdělání?

 

Je spousta možností, jak se vzdělávat online. 

Kurzy ze světových univerzit například zde: 

https://www.edx.org/

Já jsem udělala kurz podnikání z Harvardu a MIT. 

Dokonce, pokud máte zájem,  můžete zhlédnout jednotlivé hodiny z univerzit online. Já třeba sledovala hodiny podnikání. Najdete je na iTunes-přednášky jsou ze Stanfordu, Yale, MIT..

Všechny odkazy budou shrnuty dole v článku. 

Pracujte zadarmo

Jednoduchou možností, jak se učit je pracovat pro někoho zadarmo. Pokud chcete podnikat, oslovte podnikatele, kterého máte rádi. A nabídněte mu pomoc zdarma. Není to možné úpně vždy, ale z velké části lidi neodmítají. Výhodou je, že když jste dobří, můžou vám později nabídnout práci. Je to rychlý a praktický způsob, jak se naučit praxí to, co chcete. 

Nebojte se oslovovat lidi a žádat rady

V knize radí a vřele doporučuje oslovovat lidi. Pokud máte zájem se něco naučit nebo třeba potřebujete poradit, nebojte se ptát. Najděte si člověka, od kterého chcete radu a napište mu email nebo ho pozvěte na kafe. 

 Myslím, že je to brilantní nápad, jak za malou investici dostat vysokou hodnotu. 

Oslovujte lidi, klidně i na ulici

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Jedna dívka zvala po dobu jednoho roku každý týden neznámého člověka na kávu. Udělala z toho blog a později napsala i knihu. https://www.52cups.com/ Tato dívka na univerzitu sice chodila, ale výborně ukazuje, jak systém oslovování zafungoval. A dost se toho naučila. 

Dvouminutové představení, navštěvování konferencí

Umět se představit ve dvou minutách a vypíchnout to důležité se dá nachystat dopředu. Jedním ze způsobů, jak se dostat k lidem ke kterým potřebujete jsou konference a další akce. Na nich je neuvěřitelnej počet lidí z vašeho oboru. 

Je to možnost, jak se seznámit, získat kontakty a informace. V knize je vysvětleno, jak moc je důležitý chodit mezi lidi. A mluvit. Mluvit o tom, co děláte, co chcete dělat a co se chcete naučit. Většinou lidé nemají moc času, aby se s vámi dlouze vybabovali. Ale je možné nachystat si dvou minutovej monolog. Kterej se buď chytne a nebo ne. 

Co by měl obsahovat: Vaše jméno, co právě děláte, co se chcete naučit nebo kde chcete pracovat. Proč to chcete dělat, jaký to má pro vás smysl. A pokud můžete odkázat na něco nebo někoho s kým jste nějakým způsobem spojeni, tím líp. Pokud tedy potkáte někoho, s kým chcete navázat kontakt, máte připravenou řeč. A můžete rovnou mluvit. 

Nevýhody sebevzdělání

Výhody sebevzdělání jsem již zmínila. Nevýhodou je, že nemáte důkaz o tom, co jste se naučili. Z mé zkušeností to jde jednoduše hacknout. Důkaz si obstarejte. Získat třeba certifikát z kurzu, který jste dělali sice stojí peníze, ale vyplatí se. Máte to na papíře. Pokud naopak pracujete nebo budete u někoho zadarmo, požádejte o doporučujíci dopis. Zkrátka něco, co dokazuje, že danou znalost nebo zkušenost máte. 

Sbírejte důkazy. Certifikáty, dopisy, cokoliv jiného. 

Například blog může dokázat, že je člověk kreativní, umí psát, vyjadřovat se, má technické schopnosti, umí jazyky atd. 

Odkazy pro sebevzdělávání: 

Khan academy

Udemy

MIT

MIT univerzita-mají kurzy, audio nahrávky, videa, otevřené online knihovny.

Alison

Code academy

Zde jsem se naučila kódovat. Myslím, že jedny z nejlepších nabízených kurzů. 

Udacity

Coursera

Future learn

Kurzy a online dlouhodové studium z TOP světových univerzit. 

Openstudy

Harvard business school

Kurzy z Harvardu po podnikání

Je to jen takový přehled, abyste viděli, kolik se toho člověk může naučit online. Samozřejmě existuje spoustu web. stránek v češtině, ale ty zřejmě zmiňovat nemusím. 

Tip na konec: 

Další možností, jak se něco naučit je chodit na přednášky do univerzit, i když nejste student. Nejsem si jistá, jestli je to zcela legit. Jen je to další možnost zmiňovaná v knize. 

Knihu vřele doporučuji pročíst, tenhle článek je jen velmi krátkých shrnutím Je mi jasné, že to není pro každého. Jen chci ukázat, že je tu i jiná cesta, která se někomu může hodit více. 

Proč mě to baví? 

Sebevzdělávání mně dává smysl více než chození do školy. Jelikož se učím věci, které v daném čase potřebuji, hledám si informace, které jsou aktuální. Můžu si vybrat, kdo mě bude učit. Jestli profesor z Harvardu nebo odborník z Česka u kávy. Můžu si určit vlastní tempo, kdykoliv začít a kdykoliv přestat. 

 

 Další články najdete na mém blogu www.alenakropackova.com

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také